SUPLINDEX promuje działania zmierzające do poprawy jakości żywności prozdrowotnej, funkcjonującej w obrocie aptecznym. Chcąc dostarczyć ekspertom wiarygodnego narzędzia o produktach wprowadziliśmy system odpowiednich oznaczeń oraz ikon wspierających w doborze produktu. Model oznaczeń powstał we współpracy z uczestnikami rynku pod nadzorem merytorycznym ekspertów z branży.
Oznaczenie „bez cukru” Możliwe jest do zastosowania w odniesieniu do produktu, który zawiera nie więcej niż 0,5 g cukrów na 100 g lub 100 ml zgodne z Rozporządzeniem (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności (Dz. U. UE L z 2006 r. poz. 404.9 ze zm.).
Oznaczenie „bez glutenu” Możliwe jest do zastosowania w odniesieniu do produktu, który spełnia wymogi wskazane w rozporządzeniu UE nr 828/2014 dnia 30 lipca 2014 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat nieobecności lub zmniejszonej zawartości glutenu w żywności (Dz. U. UE L z 2014 r. poz. 228 5), w tym jeśli w danym suplemencie diety w postaci sprzedawanej konsumentowi końcowemu nie znajduje się więcej niż 20 mg/kg glutenu.
Oznaczenie „dla wegan” Możliwe jest do zastosowania w odniesieniu do produktu, który spełnia wymogi wskazane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. z 2015 r. poz. 29 ze zm.), jeżeli środek ten nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego nie były używane w procesie jego produkcji (np. żelatyna wieprzowa, laktoza z mleka).
Oznaczenie „dla kobiet w ciąży” Możliwe jest do zastosowania w odniesieniu do produktu, dla którego podmiot wyrażający chęć uczestnictwa w programie zapewni wystarczające dowody naukowe na potwierdzenie przeznaczenia danego produktu dedykowanego kobietom w ciąży (w szczególności w przypadku wysokiej zawartości kwasu foliowego, jodu, żelaza, wapnia i witaminy A) lub zawrze na etykiecie zatwierdzone oświadczenie zdrowotne dotyczące korzyści zdrowotnych dla kobiet w ciąży zgodnie z warunkami jego zastosowania wskazanymi Rozporządzeniem (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności (Dz. U. UE L z 2006 r. poz. 404.9 ze zm.).
Oznaczenie „bez laktozy” Możliwe jest do zastosowania w odniesieniu do produktu, w który nie zawiera laktozy lub zgodnie z dokumentacją zawiera jak najmniej laktozy w ilości możliwie najniższej i najbliższej zeru, równą granicy oznaczalności metody, tj. 0,01% (10 mg laktozy na 100 g produktu).