Witamina K jest składnikiem odżywczym, który pełni wiele funkcji oraz wpływa na wiele procesów w organizmie człowieka. Witamina K jest ważna dla organizmu człowieka na wielu płaszczyznach jego funkcjonowania. Właściwości witaminy K jest wiele i warto o nich wiedzieć!
W jakich formach może występować witamina K?
Witamina K w naturze występuje pod dwoma postaciami.
Pierwsza z nich to witamina K1, która jest syntezowana przez rośliny. Z kolei witamina K2 jest składnikiem odżywczym produkowanym przez bakterie i to właśnie ona odpowiada za krzepliwość krwi.
Witamina K2 jest często polecana do zmniejszenia nadmiernego krwawienia podczas miesiączkowania.
Witamina K – właściwości
Wpływ na krzepliwość krwi nie jest jedynym procesem, w którym uczestniczy witamina K. Ma ona wpływ na funkcjonowanie niemal całego organizmu. Niektóre badania wykazały, że odpowiednie stężenie witaminy K w organizmie to czynnik istotny w kontekście profilaktyki przeciwnowotworowej. Ma ona również wpływ na pracę gospodarki wapiennej istotnej dla prawidłowego funkcjonowania kości.
Witamina K należy do grupy składników odżywczych, które rozpuszczają się w tłuszczach, co oznacza, że najlepiej wchłania się ona w ich towarzystwie.
Witamina K odpowiada za produkcję protrombiny, która jest składnikiem wytwarzanym przez wątrobę. Związek ten uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Inne czynniki wytwarzane przez wątrobę, które wspierają ten proces, również potrzebują obecności witaminy K. Jeśli w organizmie jest zbyt niskie stężenie tego składnika, krew krzepnie znacznie wolniej lub nie jest do tego zdolna. Nawet niewielkie skaleczenie może przyczyniać się do długotrwałego krwawienia. Okazuje się jednak, że witamina K ma znaczenie także w kontekście zdrowia kości i zębów. Ma ona również działanie przeciwzapalnie i przeciwbólowe. Długotrwałe niedobory tego składnika odżywczego mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania na osteoporozę. Kości bowiem stają się słabe i kruche, więc podatne są na częste złamania.
Zgodnie z rozporządzeniem nr 1924/2006 regulującym stosowanie tzw. "oświadczeń zdrowotnych" na terytorium UE:
- Witamina K pomaga w utrzymaniu zdrowych kości
- Witamina K przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi.
Oświadczenia te mogą być stosowane wyłącznie w odniesieniu do żywności będącej przynajmniej źródłem witaminy K zgodnie z oświadczeniem „ŹRÓDŁO [NAZWA WITAMINY/WITAMIN] LUB [NAZWA SKŁADNIKA MINERALNEGO/SKŁADNIKÓW MINERALNYCH]”, wymienionym w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1924/2006.
|
Witamina K - dawkowanie, zastosowanie
Pomimo tego, że witamina K jest tak ważnym składnikiem odżywczym, to sięganie po suplementy diety, które mogą pomóc uzupełnić jej niedobry, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że na początku konieczne jest uzgodnienie z lekarzem jaka dawka witaminy K w suplemencie diety jest dla nas wskazana. Nadmiar witaminy K nie jest co prawda toksyczny, ale może doprowadzić do wielu niekorzystnych zmian, takich jak zwiększona potliwość, ból serca i uczucie uderzeń gorąca. U niemowląt dojść może do wielu niekorzystnych zmian, a nawet rozwoju żółtaczki. Dlatego też przy przyjmowaniu suplementów diety z witaminą K należy zachować ostrożność.
Czasami, jedynie noworodki mają obniżony poziom witaminy K w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ w jelitach dzieci nie ma jeszcze bakterii, a więc nie ma możliwości syntezy witaminy K2. Ze względu na to, po urodzeniu, dziecko dostaje profilaktycznie jedną dawkę witaminy K.