Data publikacji: 3 lipca 2019

Latem jesteśmy na nie szczególnie narażeni: wakacyjne choroby

Od chorób nie ma wakacji, o czym świadczą chociażby przepełnione przychodnie w miejscowościach turystycznych. Cierpimy na dolegliwości związane z przedawkowaniem słońca, dokuczają nam infekcje intymne, ostre biegunki czy przykre skutki użądleń owadów.

Co sprawia, że urlopowicze opuszczają wygodne hamaki i ustawiają się w kolejce do lekarza?

 

Infekcje intymne – przyczyny i objawy

Latem jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje intymne. Ze względów anatomicznych na zakażenie w wodzie narażone są zwłaszcza kobiety.

Wśród najczęstszych dolegliwości intymnych można wymienić:

 • bakteryjne zapalenie pochwy (objawy to m.in. białawe, szare lub żółte upławy, czasem z pasemkami krwi, swędzenie i podrażnienie okolic intymnych),
 • zakażenie chlamydią (nasilona wydzielina z pochwy, ból przy oddawaniu moczu),
 • grzybica pochwy wywołana drożdżakami z gatunku Candida albicans (grudkowate upławy, swędzenie, pieczenie i podrażnienie okolic intymnych).

APTECZKA NA INFEKCJE INTYMNE:

 • probiotyki ginekologiczne,
 • lek zawierający furaginę skuteczną w chorobach dróg moczowych,
 • lek łagodzący objawy infekcji grzybiczych,
 • proszki do sporządzania nasiadówek i irygacji zawierające aktywny składnik – benzydaminę działającą przeciwzapalnie, przeciwbólowo, odkażająco i znieczulająco,
 • gałki dopochwowe z propolisem działające przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, skuteczne w pierwszych stadiach choroby,
 • chusteczki do higieny intymnej, bardzo przydatne w czasie podróży.

Opryszczka wargowa – przyczyny i objawy

Kto choć raz doświadczył na swoich ustach bolesnych pęcherzy opryszczki, powinien zacząć się do nich przyzwyczajać. Wirus opryszczki (Herpes simplex typu 1) po wniknięciu do organizmu zagnieżdża się w układzie nerwowym i pozostaje tam w stanie uśpienia. W sprzyjających okolicznościach, czyli przede wszystkim gdy organizm jest nieodporny i osłabiony, wirus uaktywnia się.

Niektórzy nosiciele wirusa chorują na opryszczkę raz na kilka lat, inni nawet kilka razy w miesiącu. Nie do końca wiadomo, skąd taka rozbieżność, wiadomo natomiast, że opryszczka lubi pojawiać się latem.

W letnie dni łatwo o przegrzanie organizmu lub szok termiczny, spowodowany np. piciem lodowatych napojów. Po drugie, naukowcy są zdania, że promieniowanie UV (również to emitowane przez solarium) nasila ataki choroby – jedna z hipotez mówi, że zostają w ten sposób pobudzone zakończenia nerwowe aktywujące wirusa.

 

APTECZKA NA OPRYSZCZKĘ:

 • pomadki do ust z filtrami UV,
 • kremy lub plastry na opryszczkę,
 • leki przeciwwirusowe zawierające acyklowir zwalczający wirusa opryszczki (na receptę) – osobom z częstymi nawrotami choroby lekarz może zalecić profilaktyczne przyjmowanie leku, zwłaszcza latem.

Letnia angina – przyczyny i objawy

Gdy nagłego, ostrego bólu gardła nie chce złagodzić żadna tabletka do ssania, temperatura ciała jest mocno podwyższona (nawet powyżej 39°C), czujemy się osłabieni i zmęczeni, prawdopodobnie zaatakowała nas angina. Ta nieprzyjemna, trudna do wyleczenia i bardzo zaraźliwa choroba lubi pojawiać się latem, gdy zafundujemy sobie szok termiczny (np. skacząc do zimnej wody lub pijąc lodowaty napój w gorący dzień) i w następstwie spadek odporności.

To właśnie „wyrwy” w układzie immunologicznym umożliwiają działanie bakteriom (najczęściej paciorkowcom, ale również gronkowcom, pneumokokom lub Haemophilus infl uenzae) – zaatakowane migdałki powiększają się i pojawiają się na nich naloty ropne.

UWAGA! Nieleczona lub nieprawidłowo leczona angina prowadzi do groźnych powikłań, łącznie z zapaleniem mięśnia sercowego czy sepsą.

Leczenie anginy bywa trudne, gdyż nie od razu wiadomo, jakie bakterie wywołały chorobę i jaki antybiotyk będzie skuteczny. Dlatego w przypadku objawów anginy zawsze należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie zaleci antybiotykoterapię, ale w łagodzeniu pierwszych objawów mogą się przydać wymienione niżej produkty z apteki.

APTECZKA NA OBJAWY ANGINY:

 • szałwia do sporządzenia wywaru, którym płucze się gardło (łagodzenie stanów zapalnych),
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. aspiryna, paracetamol, ibuprofen),
 • spraye do gardła łagodzące ból,
 • termometr (do kontrolowania ciepłoty ciała).

Skaleczenia

Skaleczenia, otarcia i niewielkie ranki to nic niezwykłego podczas wakacyjnych wojaży. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, ale wypadki zdarzają się również osobom dorosłym. Niewielkie uszkodzenia skóry zawsze warto obmyć w czystej, chłodnej wodzie, zatamować ewentualne krwawienie, a następnie opatrzyć. Dzięki nowoczesnym produktom dostępnym w aptekach z zabezpieczoną ranką lub pęcherzem nie trzeba marnować urlopu na kanapie – wodoodporne, elastyczne opatrunki pozwolą zapomnieć, że jesteśmy kontuzjowani.

APTECZKA NA SKALECZENIA I OTARCIA:

 • woda utleniona, jodyna lub płyn antyseptyczny,
 • elastyczny opatrunek w sprayu,
 • spray do usuwania plastrów lub opatrunków,
 • plastry z opatrunkiem,
 • elastyczny bandaż,
 • gaza jałowa,
 • plastry na odciski i otarcia stóp.

Choroba lokomocyjna – przyczyny i objawy

Zwana inaczej kinetozą lub chorobą ruchu, najczęściej dotyka dzieci, czasami jednak zmagamy się z nią przez całe życie. Występuje podczas jazdy samochodem, autobusem i statkiem, niektóre osoby cierpią też w pociągach i innych pojazdach. Zaburzenie to wywoływane jest nadmiernym pobudzeniem błędnika – narządu znajdującego się w uchu wewnętrznym.

Brak zgodności bodźców wzrokowych (widok za oknem wskazuje na poruszanie się) i sygnałów odbieranych przez błędnik (ciało siedzi w fotelu, jest w spoczynku, więc teoretycznie nie porusza się) powoduje, że organizm odczuwa dyskomfort, reaguje złym samopoczuciem, nadmierną potliwością, nudnościami, wymiotami.

APTECZKA NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ:

 • leki bez recepty na bazie dimenhydrynatu,
 • leki na receptę na bazie prometazyny (w drażetkach lub syropie),
 • naturalne środki zawierające imbir.

Użądlenia i ugryzienia

Radość z letnich miesięcy dzielimy, niestety, z całą armią owadów. Komary i meszki są dokuczliwe, trudno się od nich opędzić, ale ich ugryzienia zazwyczaj nie są groźne, a z bąblami można sobie poradzić, stosując maści przeciwhistaminowe.

UŻĄDLENIA PRZEZ OSY I PSZCZOŁY

bywają bardzo bolesne, ale rzadko są naprawdę niebezpieczne – w miejscu użądlenia zazwyczaj pojawia się jedynie odczyn miejscowy, czyli opuchlizna, świąd i pokrzywka, które ustępują po kilkunastu godzinach. Zdecydowanie groźniejsze są UŻĄDLENIA W BŁONĘ ŚLUZOWĄ JAMY USTNEJ – takie sytuacje zdarzają się, gdy człowiek nieuważnie wypije napój, w którym pływał żywy owad. Jeśli miejscem użądlenia jest gardło, konieczne jest wezwanie pogotowia – silna opuchlizna może bowiem doprowadzić nawet do uduszenia. Pogotowie jest też potrzebne w przypadku ALERGII NA JAD OWADÓW. Jej objawy to m.in. wymioty, duszności, gorączka, ból brzucha, utrata przytomności, a możliwy skutek to wstrząs anafilaktyczny (ze spadkiem ciśnienia tętniczego), który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia osoby użądlonej. Uważać należy też na kleszcze – pajęczaki, które przenoszą bardzo niebezpieczne choroby, m.in. boreliozę.

APTECZKA NA OWADY I KLESZCZE:

 • spray na skórę odstraszający kleszcze, komary i meszki,
 • żel przeciwhistaminowy na ukąszenia,
 • łagodzący sztyft po ukąszeniu dla dziecka,
 • wapno (np. w tabletkach musujących lub syropie).

Letnie biegunki i zatrucia pokarmowe

Dalekie podróże oznaczają zazwyczaj spore zmiany w żywieniu. Nowe dania, do których nie zdążyliśmy jeszcze przywyknąć, picie zupełnie innej wody, a także beztroskie spożywanie warzyw i owoców prosto ze straganów to dla naszego układu pokarmowego ogromny szok.

BIEGUNKA PODRÓŻNYCH to choroba, która atakuje głównie turystów, a odpowiadają za nią obce, nieznane naszemu układowi immunologicznemu drobnoustroje. Objawy przypominają grypę żołądkową, czyli są to przede wszystkim dolegliwości gastryczne (biegunka, wymioty), którym mogą towarzyszyć osłabienie, uczucie rozbicia, a także bóle mięśniowe.

Zdarza się również gorączka. „ZEMSTA FARAONA”, jak w egzotycznych rejonach nazywana jest biegunka podróżnych, potrafi skutecznie zepsuć urlop. Jeśli chorobę wywołały bakterie obecne w jedzeniu czy wodzie (uwaga na kostki lodu, obsługa restauracji robi je z kranówki!), a nie wirusy (jak w przypadku grypy jelitowej), nie jest zaraźliwa. Inne, mniej groźne i uciążliwe dolegliwości gastryczne typowe dla okresu letniego to m.in. niestrawność, bóle żołądka czy zaparcia (często spowodowane spożyciem dużej ilości potraw z grilla).

APTECZKA NA PROBLEMY GASTRYCZNE:

 • krople żołądkowe – pomagają doraźnie na niestrawność i stany skurczowe układu pokarmowego,
 • tabletki na biegunki i niestrawność,
 • środki wspomagające regenerację wątroby,
 • węgiel leczniczy przeciw biegunce,
 • probiotyki oraz preparaty dostarczające elektrolitów i glukozy,
 • kapsułki lub saszetki na wzdęcia,
 • środki przeciwgorączkowe.

Udar słoneczny i poparzenia

Udar jest reakcją całego organizmu na przegrzanie oraz utratę wody. Objawia się silnym osłabieniem, sennością, bólami i zawrotami głowy, przyspieszeniem pulsu, gorączką, dreszczami, nudnościami, w wielu przypadkach także oparzeniami skóry. Udar słoneczny przytrafi a się osobom opalającym się, przebywającym w bardzo nagrzanych, dusznych pomieszczeniach, dzieciom bawiącym się na nasłonecznionych placach zabaw lub drzemiącym w wózkach, które zostały szczelnie osłonięte kocykami lub pieluchami.

Udar cieplny grozi utratą przytomności, zaburzeniami oddychania i pracy serca. Osobę, u której stwierdzi się objawy udaru, należy jak najszybciej umieścić w chłodnym, zacienionym pokoju, napoić chłodną wodą (może być lekko osolona), przygotować dla niej zimne okłady lub chłodną kąpiel.

Do osoby nieprzytomnej trzeba wezwać karetkę, podobnie jak do chorego, którego stan nie poprawia się (utrzymuje się bardzo wysoka temperatura, chory odwadnia się, wciąż wymiotując).

W lżejszych przypadkach wystarczy przeważnie kilka dni spokoju w chłodnym mieszkaniu i odpowiednie nawadnianie organizmu. Nigdy nie należy choremu podawać napojów kofeinowych ani alkoholu, wszystkie te płyny mogą pogorszyć jego stan. Nie poleca się również podawania środków przeciwgorączkowych, zwłaszcza w pierwszym okresie po porażeniu.

APTECZKA NA OPARZENIA SŁONECZNE:

 • mleczka, balsamy czy pianki z dodatkiem alantoiny, lanoliny, D-pantenolu, kwasu hialuronowego oraz witaminy E (działanie kojące, regenerujące i naprawcze),
 • woda termalna w sprayu (łagodzenie bólu, chłodzenie skóry),
 • chłodne okłady na bazie aloesu, kwasu borowego czy ekstraktów roślinnych (działanie przeciwzapalne),
 • preparaty chłodzące w żelu lub plastrach hydrożelowych (działanie kojące i przeciwbólowe),
 • środki przeciwbólowe,
 • kremy z filtrem UV.

APTECZKA NA UDAR CIEPLNY:

 • chłodne kompresy,
 • preparaty elektrolitowe do podawania razem z wodą.
Ciasteczka

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.

OK, zgadzam się
OK, zgadzam się